خانه » بایگانی نویسنده: amin

بایگانی نویسنده: amin

نگاهی به خانه پژوهشگری که کتابخانه محله شد

نگاهی به خانه پژوهشگری که کتابخانه محله شد

خانه‌ای در محله نارمک، میدان پنجاه و هشتم؛ دکتر شهیدی حدود ۳۰ سال در این خانه می‌زیست تا این‌که سال ۱۳۷۴ آن را وقف کرد تا کتابخانه‌ای شود برای آیندگان، برای بیشتر خواندن و بهتر آموختن. بنای اصلی خانه را همچنان دست‌نخورده نگه داشتند و کم‌کم قفسه‌های کتاب به آن افزوده شد تا رویای این پژوهشگر خوشفکر به ثمر برسد. ... ادامه مطلب »

اما فرهنگ چیزی نیست که ….

اما فرهنگ چیزی نیست که ….

۲۳ دی؛ سالروز درگذشت علامه سید جعفر شهیدی   خانه ۵۷۰ متری در محله نارمک تهران که یادآوری زندگی آرام چهره‌ای ماندگار و استادی علامه است، میزبان شهروندان تهرانی از کودک تا مسن است تا گامی در راه دغدغه‌ای فرهنگی باشد که بر تارک آن نقش بسته است. اینجا در محدوده‌ای معروف به چهار راه تلفنخانه، میدان ۵۸ در شرق ... ادامه مطلب »

آشنایی با کتابخانه علامه سید جعفر شهیدی

آشنایی با کتابخانه علامه سید جعفر شهیدی

کتابخانه عمومی علامه سید جعفر شهیدی در سال ۱۳۷۴ در محل منزل شخصی دکتر شهیدی راه‌اندازی شد و مدیریت آن بر عهده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرار گرفت.   به گزارش همشهری آنلاین، در کتابخانه عمومی علامه سید جعفر شهیدی، ۲۸ هزار جلد کتاب در دسترس است که علاوه بر کتاب‌های اهدایی دکتر شهیدی، کتاب‌های مرجع و عمومی چاپی ... ادامه مطلب »

زندگانی فاطمه زهرا (ع)

زندگانی فاطمه زهرا (ع)

نگاهی به کتاب زندگانی فاطمه زهرا (ع) بنقل از شفقنا خانه عایشه ماتم کده است. على (ع) فاطمه عباس زبیر فرزندان فاطمه حسن حسین دختران او زینب و ام کلثوم اشک می‌‏ریزند.على با همکارى اسماء بنت عمیس مشغول شست و شوى پیغمبر است.در آن لحظه‏ هاى دردناک بر آن جمع کوچک چه گذشته است؟خدا می‌‏داند. کار شستشوى بدن پیغمبر تمام شده یا ... ادامه مطلب »

نهج البلاغه با ترجمه سید جعفر شهیدی

نهج البلاغه با ترجمه سید جعفر شهیدی

نگاهی به کتاب نهج البلاغه با ترجمه سید جعفر شهیدی :   نهج‌البلاغه مجموعه‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و اندرزهای امام علی است. گرد آورنده نهج البلاغه، ابوالحسن محمد بن حسین معروف به شیخ رضی می باشد. مطالب این کتاب جزء شیواترین متون عربی محسوب می‌شود. درباره کتاب : سخنان حضرت علی در این کتاب در سه بخش آمده است: ۱: خطبه‌ها و اوامر ... ادامه مطلب »

علی از زبان علی (ع)

علی از زبان علی (ع)

نگاهی به کتاب علی از زبان علی (ع) : ماهها و می‏توان گفت ، سالهاست میخواهم قلم بردارم و صفحه ‏هایى پیرامون زندگانى امیر مؤمنان على (ع) بنگارم . هر بار که خود را آماده میکنم ، ندایى از درونم میشنوم: «آهسته باش !چه گستاخى!میخواهى در این میدان پهناور درآیى و بضاعت اندک خود را بنمایى؟نمیدانى مهتاب به گز پیمودن است ... ادامه مطلب »

کتاب قیام امام حسین (ع)

کتاب قیام امام حسین (ع)

نگاهی به کتاب قیام امام حسین (ع) «پس از پنجاه سال»،‌ نَه روایت زندگی حسین (ع)، بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست که به قلم توانمند و شیوای سید جعفر شهیدی در سال ۱۳۳۰ نگاشته شده است. کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب‌های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که ... ادامه مطلب »

کتاب تاریخ تحلیلی اسلام

کتاب تاریخ تحلیلی اسلام

نگاهی به کتاب «تاریخ تحلیلی اسلام» تاریخ تحلیلی اسلام به قلم دکتر شهیدی نخستین‌بار در سال ۱۳۶۲ توسط مرکز نشر دانشگاهی منتشر و چندین بار تجدید چاپ شد. در سال‌های اخیر نیز شهیدی تحلیل تاریخ اسلام را ادامه داده و به بررسی سقوط امویان و به قدرت رسیدن عباسیان تا نیمه نخست سده چهارم پرداخت. چاپ جدید تاریخ تحلیلی اسلام به موقعیت ... ادامه مطلب »