خانه » مقاله

مقاله

فهرست مقالات رسیده

فهرست مقالات رسیده

ردیف نام و نام خانوادگی عنوان مقاله توضیحات ۱ سید محمد فتح اله زاده علامه سید جعفر شهیدی ، زندگینامه و ویژگیهای شخصیتی وی کارشناس ارشد ۲ علی محمدی اردهالی علت و چگونگی ترجمه نهج البلاغه از مرحوم استاد سید جعفر شهیدی ۳ مژگان پورقاسم میانجی ۱ –علامه سید جعفر شهیدی زندگینامه و وی ۲-بررسی آرا و اندیشه های علامه ... ادامه مطلب »

نام و نام خانوادگی : سید جعفر شهیدی تاریخ تولد : ۱۲۹۷ نام پدر : سید محمد محل تولد : بروجرد آخرین مدرک تحصیلی : جواز اجتهاد ،دکترا در ادبیات فارسی رشته تحصیلی : فقه و اصول ، تاریخ ، ادبیات نام کشور و محل تحصیل : عراق(نجف اشرف) ، ایران(تهران) دانشگاه های محل تحصیل با ذکر مقاطع: دانشگاه تهران(لیسانس ... ادامه مطلب »

برای عبرت تاریخ

برای عبرت تاریخ

از روزی که دختر پیغمبر(ع) سخنان گله آمیز خود را در بستر بیماری به زنان انصار گفت، بیش از یک ربع قرن نگذشت که عربستان آرام و متحد، به سرزمین آشوب و شورش مبدل گشت. دشمنی های روزگاران پیش از اسلام، که مدت بیست سال و بیشتر فراموش شده بود، و یا مجالی برای خودنمایی نمی یافت آشکار شد. دوران ... ادامه مطلب »

در آستانه‏ ملکوت

در آستانه‏ ملکوت

دختر پیغمبر چند روز را در بستر بیمارى بسر برده؟درست نمى‏دانیم،چند ماه پس از رحلت پدر زندگانى را بدرود گفته؟،روشن نیست.کمترین مدت را چهل شب و بیشترین مدت را هشت ماه نوشته‏اند و میان این دو مدت روایت‏هاى مختلف از دو ماه تا هفتاد و پنج روز ، سه ماه، و شش ماه است. «و ان للمتقین لحسن مآب جنات ... ادامه مطلب »

سفر به مقصد نیکی

سفر به مقصد نیکی

آن چه در تعالیم دینی «امت واحده اسلامی» نامیده می شود، دارای ویژگی هایی است که تحقق آنها جامعه مطلوب را از دیدگاه اسلامی سامان می دهد. بخشی از این تعالیم اگرچه در مباحث فرعی دین (فقه)بیان شده است، اما در واقع رویکردی فراتر از مباحث صرفا شرعی دارند. امر به معروف و نهی از منکر از جمله این مباحث ... ادامه مطلب »

رمز تکرار عدالت در فرموده علی (ع)

رمز تکرار عدالت در فرموده علی (ع)

در تعریف عدالت گفته‌اند بخش کردن چیزی است، به طور یکسان و یا برابر داشتن همه را در یک چیز و با موازنه و برابری میان همه خواه در امری مادی و خواه معنوی و از نمونه دوم است آنچه از رسول (ص) روایت شده است «بِالْعَدْلِ قامَتِ السَّمَواتُ وَ الْأرْضُ» یعنی همه اجزای جهان با موازنه نهاده شده است ... ادامه مطلب »

حسین علیه السلام؛‌ مرد دین

حسین علیه السلام؛‌ مرد دین

حسین ع، همچون پدرش در سراسر زندگی، عدالت را می‌خواست. او مرد دین بود، نه مرد سیاست سازشکارانه، و دین را همان می‌دانست که جدش از نخستین روزهای دعوت خود اعلام کرد: اجرای عدالت با گرفتن حقوق ضعیفان از متجاوزان. در حالی که در سراسر قلمرو اسلامی‌ آن روز، نشانی از این عدالت دیده نمی‌شد. تشریفاتی که به نام دین ... ادامه مطلب »

ستایش و سوگ امام هشتم علیه‌السلا‌م در شعر

ستایش و سوگ امام هشتم علیه‌السلا‌م در شعر

چنانکه می‌دانیم شعر ترجمان عاطفه و احساس انسان‌هاست و چون در این نوع قیاس بیشتر از تخیل و وهم استفاده می‌شود نه واقعیت خارجی، تاثیرش در طبیعت مردم بیش از قیاس‌های دیگر است. و باز می‌دانیم در عربستان پیش از اسلا‌م، برخی از تیر‌ه‌ها، از این هنر برای بازگویی مفاخر خود به مردمان و توجه آنان به خود سود می‌جستند. ... ادامه مطلب »

صفات شیعیان

صفات شیعیان

ابو حمزه‌ ثمالی گوید: یحیی پسر امّ طویل مرا از نوف بکالی خبر داد که: به علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام حاجتی بردم و از جندب پسر زهیر، و ربیع پسر خیثم خواستم مرا همراهی کنند. ربیع از پشمینه پوشان بود. پس به راه افتادیم تا به دیدار امام برسیم. او را دیدیم از خانه بیرون شده و قصد مسجد دارد. حالی ... ادامه مطلب »

‏حـوادث کربـلا

‏حـوادث کربـلا

کتب الله علیهم القتل فبرزو الی مضاجعهم (۱) کاروان پس از بیرون شدن از شهر مکه به ترتیب، در منزل های تنعیم (۲) صفاح (۳) ذات عرق (۴) حاجز بطن رمه (۵) زرود (۶) ثعلبیه (۷) زباله (۸) بطن عقبه (۹) شراف (۱۰) ذوحسم (۱۱) عذیب الهجانات (۱۲) قصر بنی مقاتل (۱۳) فرود آمده و در نینوی بار افکنده است. ... ادامه مطلب »