خانه » ۱۳۹۳ » دی

بایگانی ماهانه: دی ۱۳۹۳

در سوک استاد دکتر سید جعفر شهیدی

در سوک استاد دکتر سید جعفر شهیدی

در سوک استاد دکتر سید جعفر شهیدی آنکه تاریخ و دانش بدو وامدار است مرگ استاد پایان نه آغاز کار است یعنی آغاز دیدار با کردگار است اوستاد بزرگ اوستادان شهیدی آنکه تاریخ و دانش بدو وامدار است کوه را چون توان برد بر دوش ،آری آنچه بردند بر دوش کوه وقار است دیدی آن گل دراین فرودین رفت ازدست ... ادامه مطلب »

در سوک و ستایش یک استاد

در سوک و ستایش یک استاد

سال ها پیش از آنکه در دوره دکتری ، افتخار شاگردی استاد دکتر شهیدی را پیدا کنم ، ایشان را در محفل روان شاد سید الشعراء امیری فیروز کوهی دیده بودم . سید الشعراء امیری فیروز کوهی ، در خیابان زرین نعل خانه داشت ، حوالی میدان ژاله سابق و میدان شهدای فعلی، وهر هفته عصر سه شنبه دوستداران و ... ادامه مطلب »

رفت تا بماند

رفت تا بماند

مرگ را دانم، ولی تا کوی دوست راهی ار نزدیک‌تر داری بگو استاد دکتر سید جعفر شهیدی، استادی از تبار پاکان و گزیدگان، روز یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۳۸۶، چهارم محرم ۱۴۲۹ هجری قمری جان به جان‌آفرین سپرد. عاش سعیدا و مان سعیدا. جان گرامی به پدر باز داد کالبد تیره به مادر سپرد مراتب علمی و اخلا‌قی او هرگز از ... ادامه مطلب »

برای عبرت تاریخ

برای عبرت تاریخ

از روزی که دختر پیغمبر(ع) سخنان گله آمیز خود را در بستر بیماری به زنان انصار گفت، بیش از یک ربع قرن نگذشت که عربستان آرام و متحد، به سرزمین آشوب و شورش مبدل گشت. دشمنی های روزگاران پیش از اسلام، که مدت بیست سال و بیشتر فراموش شده بود، و یا مجالی برای خودنمایی نمی یافت آشکار شد. دوران ... ادامه مطلب »

در آستانه‏ ملکوت

در آستانه‏ ملکوت

دختر پیغمبر چند روز را در بستر بیمارى بسر برده؟درست نمى‏دانیم،چند ماه پس از رحلت پدر زندگانى را بدرود گفته؟،روشن نیست.کمترین مدت را چهل شب و بیشترین مدت را هشت ماه نوشته‏اند و میان این دو مدت روایت‏هاى مختلف از دو ماه تا هفتاد و پنج روز ، سه ماه، و شش ماه است. «و ان للمتقین لحسن مآب جنات ... ادامه مطلب »

سفر به مقصد نیکی

سفر به مقصد نیکی

آن چه در تعالیم دینی «امت واحده اسلامی» نامیده می شود، دارای ویژگی هایی است که تحقق آنها جامعه مطلوب را از دیدگاه اسلامی سامان می دهد. بخشی از این تعالیم اگرچه در مباحث فرعی دین (فقه)بیان شده است، اما در واقع رویکردی فراتر از مباحث صرفا شرعی دارند. امر به معروف و نهی از منکر از جمله این مباحث ... ادامه مطلب »

رمز تکرار عدالت در فرموده علی (ع)

رمز تکرار عدالت در فرموده علی (ع)

در تعریف عدالت گفته‌اند بخش کردن چیزی است، به طور یکسان و یا برابر داشتن همه را در یک چیز و با موازنه و برابری میان همه خواه در امری مادی و خواه معنوی و از نمونه دوم است آنچه از رسول (ص) روایت شده است «بِالْعَدْلِ قامَتِ السَّمَواتُ وَ الْأرْضُ» یعنی همه اجزای جهان با موازنه نهاده شده است ... ادامه مطلب »

حسین علیه السلام؛‌ مرد دین

حسین علیه السلام؛‌ مرد دین

حسین ع، همچون پدرش در سراسر زندگی، عدالت را می‌خواست. او مرد دین بود، نه مرد سیاست سازشکارانه، و دین را همان می‌دانست که جدش از نخستین روزهای دعوت خود اعلام کرد: اجرای عدالت با گرفتن حقوق ضعیفان از متجاوزان. در حالی که در سراسر قلمرو اسلامی‌ آن روز، نشانی از این عدالت دیده نمی‌شد. تشریفاتی که به نام دین ... ادامه مطلب »

ستایش و سوگ امام هشتم علیه‌السلا‌م در شعر

ستایش و سوگ امام هشتم علیه‌السلا‌م در شعر

چنانکه می‌دانیم شعر ترجمان عاطفه و احساس انسان‌هاست و چون در این نوع قیاس بیشتر از تخیل و وهم استفاده می‌شود نه واقعیت خارجی، تاثیرش در طبیعت مردم بیش از قیاس‌های دیگر است. و باز می‌دانیم در عربستان پیش از اسلا‌م، برخی از تیر‌ه‌ها، از این هنر برای بازگویی مفاخر خود به مردمان و توجه آنان به خود سود می‌جستند. ... ادامه مطلب »

صفات شیعیان

صفات شیعیان

ابو حمزه‌ ثمالی گوید: یحیی پسر امّ طویل مرا از نوف بکالی خبر داد که: به علی‌بن ابی‌طالب علیه‌السلام حاجتی بردم و از جندب پسر زهیر، و ربیع پسر خیثم خواستم مرا همراهی کنند. ربیع از پشمینه پوشان بود. پس به راه افتادیم تا به دیدار امام برسیم. او را دیدیم از خانه بیرون شده و قصد مسجد دارد. حالی ... ادامه مطلب »